Magazín

6 tipov pre lepší spánok

6 tipov pre lepší spánok

Ten pocit, keď sa ráno prebudíš a cítiš sa ako by ťa prešiel autobus. Spoznávaš sa? Mohli by sme ti do nekonečna menovať všetky príčiny, ktoré toto môžu spôsobiť. Takže len okrajovo. Môže za to nevhodný matrac, nepravidelná pracovná doba, zlá životospráva a najčastejšou príčinou bývajú psychické problémy a stres. Dôvodov môže byť naozaj viacero. Ak si na žiadny neprišiel a so spánkom máš aj tak problémy, skús naše overené tipy.  Žiadny strach. Nemusíš si prestavať byt, aby si mal okolo seba správnu auru, pre kľudný spánok.


1.   Káva o piatej? OK, ak pôjdeš spať až o jedenástej.

Čo jednoduchšie môžeš pre seba urobiť ako, že sa nebudeš nalievať kofeínom a energy drinkom 6 hodín pred spaním? Vlastne, energy drink nepi radšej vôbec.???? Nepopierame prípady, ktoré sú schopné po káve kľudne zaspať. Ale vedz, že telo kofeín musí určitým spôsobom spracovať a týmto zdravému spánku rozhodne neprospeješ. A ak si dávaš kávu o šiestej a potom sa sťažuješ, že nemôžeš zaspať. Tak pardon, ale nemôžeš sa tomu čudovať. Dodrž toto základné pravidlo a pôjde ti to lepšie.

2.   A čo tak večera a k tomu pár pív?

Neboj sa nič, jesť a piť nezakazujeme. S mierou a s ohľadom na svoje zdravie môžeš všetko, ale zas by si mal dodržať určitú hodinu. Niekto odporúča večerať o piatej, niekto o šiestej. Asi je jasné, že dať si šťavnatý steak  o jedenástej v noci nie je úplne pre Vaše telo ideálne. Každopádne, jedz tak, aby si mohol aspoň 3 hodiny na to stráviť jedlo a vstrebať vypitý alkohol. Telu tak v noci uľavíš a dopraješ mu priestor na nabitie tvojich bateriek na 100 %.

3.   Ale mňa behanie baví najviac v noci…

Jasné, nikde nie je žiadny ruch. Málo ľudí, ktorí by očumovali alebo proste len na cvičenie cez deň nie je čas. Rozhodne si to prispôsobte podľa svojho, ale myslite pri tom aj na svoje zdravie. Keď nepočítame endorfíny, ktoré sa chcú po cvičení prejaviť, je tu ešte druhý faktor. Pri akomkoľvek športe sa Vám zvyšuje telesná teplota, ktorá sa veľmi pomaly vracia do normálu. Takže kľudne večer zamakaj, ale daj si aspoň 2 hodiny na to, aby si sa dostal opäť do kľudu.

4.   Mám toho veľa, pracujem dlho do noci.

Čo je viac? Zdravie alebo práca? Ako vyzerajú tvoje priority, do toho nám nič nie je. Dnešná zrýchlená doba si to žiada, ale nesmie sa z toho stať pravidlo. Aj tu môžu začať psychické problémy, ktoré narušujú kľudný spánok. Ale teraz k veci. Či už máš toho veľa alebo si proste sova a večer ti to ide lepšie od ruky, vždy aspoň na hodinku pred spaním vypni. Nepozeraj sa do mobilu, monitoru a ani na telku. Nechaj oči odpočinúť si od všetkej elektroniky.

5.   Ako by mal vyzerať môj každodenný rituál?

Konečne ten najobľúbenejší tip, na ktorý celú dobu určite čakáš. Každý deň, 30 minút pred zaspaním si dáš osviežujúci nápoj s ľahko sladkou príchuťou pripomínajúcou figovník. Mňam! Malá závislosť (myslíme v dobrom), ktorá sa nazýva Good Night Drink. Na tento krok si ľahko zvykneš a konečne si budeš môcť dopriať kvalitný spánok.

6.   Ešte maličkosť

Nastáva chvíľa, na ktorú si sa pripravoval. Dopraj si kvalitný matrac a zababúš sa v dobre vyvetranej miestnosti. Čerstvý vzduch je základ.

Dobrú noc, dobre sa vyspi a teš sa na príjemné prebudenie.

Team fanúšikov lepšieho spánku.

Prečítajte si ďalšie články:

good night drink

zaregistrujte sa

Nechcete zmeškať žiadnu zľavu? Zaregistrujte sa do nášho newslettera.